Czy masz swój stosik wstydu? Mój stoi tuż obok łóżka. A czasem migruje na kanapę lub obok kochanego żółtego fotelu (tak, tego z IKEA?). Moje stosiki rosną często w tempie odwrotnym do czytelniczych możliwości, no ale temu właśnie „zawdzięczają” swoją nazwę.
Są oczywiście również półki dumy, na których prężą się pozycje już przeczytane?
Stosiki także ze mną podróżują. A ten, który widzisz na zdjęciu obok, przyjechał akurat na nasze tegoroczne pracowakacje do Włoch. Prawie w każdej książce są jakieś zakładki, notatki, kolorowe karteczki. Z części pozycji korzystam również wtedy, gdy przygotowuję się do konsultacji z Klientkami oraz przy tworzeniu e-booków.
Piszę na temat książek, bo dziś (czyli 9 sierpnia) obchodzony jest Dzień Miłośników Książek.
Nim przejdę do konkretów, podzielę się kilkoma moimi czytelniczymi nawykami:
- mam zwyczaj czytania przy jedzeniu, jeśli oczywiście zdarza mi się jadać w pojedynkę
- kocham kryminały Agathy Christie, które najchętniej czytam jesienią
- gryzmolę po książkach, robię notatki, przyklejam karteczki; niektóre notatki są bardzo prywatne, dlatego nie wszystkie moje książki są do pożyczenia
- uwielbiam zapach książek ?
Od kilku lat w moje ręce wpadały głównie książki z zakresu biznesu, ekonomii, marketingu oraz rozwoju osobistego i takimi właśnie pozycjami chciałabym się z Tobą dzisiaj podzielić.
Ponieważ zawodowo dbam o to, by inni mieli więcej radości i satysfakcji w pracy, poniżej znajdziesz 4 pozycje, które mogą być w tym pomocne oraz jedną, która idealnie pasuje, moim zdaniem, na chwile letniego relaksu.
4 propozycje poradnikowe + powieść
- „Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę”, Heather McGregor.
Pozycja już nie nowa, ale wciąż aktualna. Dla tych kobiet, które chcą zadbać o swój zawodowy rozwój. Oczywiście czytając ją, warto zastosować pewne „sitko” i mieć w pamięci polskie realia. Autorka opisuje rzeczywistość zza Oceanu, jednak wiele jej spostrzeżeń jest bardzo uniwersalnych. Okładka jest trochę prowokacyjna, ale treść zupełnie nie oddaje jej „wściekle słodkiej różowości” ?
Z lektury dowiesz się:
? dlaczego tak ważne jest mówienie NIE
? jak zrobić sobie dobry PR
? że nigdy nie jest za późno na rozwój
? dlaczego w życiu kobiety ważne są cyferki (i nie chodzi tu o jej wiek)
? że nie da się robić wszystkiego
A na koniec cytat, który szczególnie polubiłam:
„Kiedy już dostaniesz się na szczyt – a jeśli posłuchasz moich rad, na pewno się tak stanie – pamiętaj, żeby się odwrócić i wyciągnąć pomocną rękę do pokolenia kobiet, które są za Tobą. Jak powiedziała kiedyś Madeleine Albright: „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom”.
- Teraz coś z zupełnie innej beczki. „Po pierwsze złam wszelkie zasady”, Marcusa Buckinghama, Curta Coffmana, czyli co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej. Książka nie tylko dla osób zarządzających zespołami oraz aspirujących menedżerów, ale po prostu dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje relacje w pracy. Dowiesz się, jak wiele może dać inwestowanie w rozwój mocnych stron.
Kim są autorzy? Obaj pracują dla Instytutu Gallupa, a M. Buckingham przez 20 lat przewodził projektowi Instytutu, którego celem było zidentyfikowanie cech znakomitych liderów oraz najlepszych miejsc pracy.
- „Metoda Pivot, czyli zwinny proces rozwoju kariery zawodowej”, Jenny Blake
Ta pozycja jest jeszcze przede mną, ale wierzę, że będzie ciekawa. Spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami na jej temat, co tym bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto ją przeczytać. Książka dla osób na zawodowym rozdrożu, które chcą zmiany w swojej karierze, ale nie wiedzą od czego zacząć. Czyli tematy, które lubię najbardziej.
- „Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły”, Mason Currey
Tę książkę można czytać „na wyrywki”, bo składa się z krótkich informacji na temat sposobu pracy ludzi ze świata sztuki, literatury czy nauki. Możemy dowiedzieć się, jak pracowali, jakie mieli metody na podniesienie efektywności, czy byli rannymi ptaszkami czy typami sowy. Jakie były ich rutyny i czego się wystrzegali. Bardzo ciekawa oraz inspirująca pozycja. Można zacząć od najbardziej znanych nazwisk lub po prostu czytać jeden rozdzialik dziennie do porannej kawy. Polecam?
- „Sen o okapi”, Mariana Leky
Czas na literaturę piękną. Jest to książka o miłości, przemijaniu, przyjaźni i raz jeszcze miłości. Cudownie rozczulająca, pięknie napisana, czuła i poetycka. Trochę takie „Dzieci z Bullerbyn” dla dorosłych. Szczypta magicznego realizmu na ciepłe, letnie wieczory.
A jeśli nie lubisz czytać albo nie masz na to czasu, polecam audiobooki! „Przeczytałam” tak nie jedną już pozycję, np. w czasie spacerów z psem albo podczas powrotów z pracy do domu?
Skoro jesteśmy przy słuchaniu, to jeśli pracujesz jako coach kariery i pomagasz innym w rozwoju albo myślisz o zmianie zawodowej, to zachęcam do posłuchania inspirującego podcastu „The Squiggly Careers” prowadzonego przez Helen Tupper i Sarah Ellis, autorki książki „Praca marzeń”. Jest po angielsku, ale jeśli chciałabyś powrócić do nauki, ale nie masz czasu, to jest to idealne rozwiązanie, nie sądzisz?? Może na początku nie będzie łatwo, bo Panie mówią z silnym akcentem, ale naprawdę warto spróbować.
To tyle z moich propozycji.
Jakie ciekawe książki ostatnio czytałaś albo może słyszałaś o wartych uwagi tytułach, które możesz tutaj polecić? Czekam na Twój komentarz?