„Cześć, jestem konsultantką kariery” „Yyy…czyli że co robisz?”

Przychodzi klientka do konsultantki kariery i mówi:

Mam problem. Nie lubię swojej pracy.

A konsultantka jej na to:

To żaden problem! Zobaczysz. Tylko musisz zrobić jedną rzecz.

Jaką?

Zapiąć mocno wrotki, bo pracy będzie naprawdę dużo. Ale też ogrom satysfakcji.

Często spotykam się z sytuacjami, w których osoby poszukujące u mnie pomocy, nie lubią swojej pracy, myślą, że jeżeli nie wywrócą swojego życia do góry nogami, to w ogóle nic się nie zmieni, albo są sparaliżowane wizją zmiany, ale jednocześnie z miesiąca na miesiąc gasną w swojej obecnej pracy.

Konsultantka kariery NIE powie Ci:

  • Moja droga Pani, 3 sesje i będzie Pani jak nowo narodzona – zero frustracji w robocie, tylko fajne projekty, a kariera poszybuje jak szalona.

Praca z konsultantką kariery, czyli np. ze mną, to proces, w którym uczestniczą dwie osoby: Klientka i ja, ale tym, od kogo zależy powodzenie, jesteś tylko i wyłącznie Ty.

Nie piszę  tego, żeby kogokolwiek przestraszyć czy zniechęcić, ale po to, żebyś miała świadomość, że konsultacje to często kawał roboty do wykonania – nad sobą i swoim zawodowym życiem.

  • Czy takie procesy, ustalanie swoich celów, odkrywanie wartości ma jakiś sens? Kiedyś to się po prostu szło i pracowało, wdrapując się po kolejnych szczebelkach kariery. Po co więc to wszystko?

Bo jak piszą Helen Tupper oraz Sarah Ellis, autorki książki „Praca marzeń” (która niezwykle dobrze rezonuje z ideą stosowania design thinking przy projektowaniu ścieżki zawodowej), współczesne kariery są bardzo poplątane. Dawniej ścieżki zawodowe miały zdecydowanie prostszy przebieg. Pracowało się w jednym miejscu, często nawet przez całe zawodowe życie. Wiadomo było, że jeśli ktoś kończył geografię, to prawdopodobnie będzie pracował w szkole, a jakakolwiek zmiana branży wydawała się czymś niepotrzebnym albo trudno osiągalnym.

Ale to nie znaczy, że wtedy było łatwiej. O nie. Było po prostu inaczej. Dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi tego, że możemy i powinniśmy wymagać od pracodawcy, podobnie jak on wymaga od nas. Chcemy się rozwijać, szkolić, uczyć i jeśli pracodawca miałby z naszej wiedzy skorzystać, to fajnie, jeśli będzie partycypował w kosztach itp. Możemy zmienić pracę, jeśli oczekujemy wyższego wynagrodzenia albo nowych wyzwań i to jest ok.

Współczesne kariery są pokręcone

Jednak moim zdaniem mamy dziś większe szanse na odnalezienie swojej drogi, niż kiedykolwiek wcześniej, bo ciągłe doszkalanie się i próbowanie różnych profesji nikogo już na szczęście aż tak bardzo nie dziwi.

Współczesne ścieżki kariery są znacznie bardziej elastyczne, nastawione na rozwój pracownika, jego wiedzę i doświadczenie, a nie na dyplomy i to, jaki kierunek studiów ukończył.

Dzisiaj praca w jednym miejscu przestaje być kartą przetargową pracownika. Rynek pracy wymaga bowiem od nas elastyczności i umiejętności dostosowywania się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Co nie zawsze wszystkim przychodzi łatwo.

I tu pojawia się biały koń, a na nim cała w bieli – konsultantka kariery?

Bywa, że ilość możliwości czy brak jasnych wytycznych mogą przytłaczać. Chcemy COŚ zmienić w naszej pracy, bo nam nie pasuje, ale nie mamy pojęcia jak się do tego zabrać. Albo niby wiemy, co chcemy robić, ale nie jesteśmy przekonani, czy mamy do tego predyspozycje.

Jeśli pojawiają się takie i podobne do nich dylematy, to wtedy warto skorzystać z pomocy konsultantki_ta kariery. Można oczywiście ten proces przejść samodzielnie, ale nie każdemu taka samotna podróż będzie odpowiadać.

Konsultantka_ kariery – kiedy warto poszukać wsparcia?

Najczęściej gdy myślimy, o tym, aby:

  • zwiększyć satysfakcję z wykonywanej pracy,
  • przeprowadzić gruntowna zmianę zawodową (zmianę branży albo profesji)
  • zmienić pracodawcę na lepszego
  • ruszyć z miejsca, bo czujemy, że zbyt długo stoimy w tym samym punkcie
  • odkryć swoje talenty i zrozumieć własne zachowania i wybory w kontekście zawodowym
  • popracować nad pewnością siebie w pracy
  • zmienić sposób działania, bo odczuwamy narastające przemęczenie.

Ale uwaga! Od konsultantów kariery nie otrzymasz gotowych rozwiązań. Nie podsunę Ci testu, który da odpowiedzi na wszystkie Twoje zawodowe dylematy (choć z testów chętnie korzystam).

Nie powiem Ci, w którą stronę masz iść, ale będę pracować z Tobą ramię w ramię nad odkryciem najbardziej odpowiedniej dla Ciebie w danym momencie drogi.

Nie mam gotowych odpowiedzi na Twoje zawodowe dylematy, ale podsunę narzędzia, które mogą Ci znacznie pomóc w ich sformułowaniu. Nazwiesz swoje mocne strony, określisz wartości, wyznaczysz priorytety, odkryjesz różne możliwości swojego rozwoju, a także dowiesz się, jak działać na ukrytym rynku pracy.

Jak wygląda współpraca z konsultantką kariery?

Wszystko zależy od tego, z jakim problemem czy zagadnieniem przyjdziesz.

Z konsultantką kariery można spotkać się na kilku sesjach i to w zupełności wystarczy kiedy  np. chcesz zmienić swoje CV lub popracować nad profilem na LinkedIn.

Niekiedy potrzebny jest dłuższy proces (9-12 spotkań) i w takich przypadkach polecam swój program COMPASS, czyli indywidualny program rozwoju kariery, opracowany na podstawie metody Designing Your Life, Billa Burnetta i Dave’a  Evansa z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii. Łączy metodę design thinking z doradztwem zawodowym i jest nastawiony na wytypowanie właściwego dla zawodowego kierunku.

Więcej informacji o programie COMPASS znajdziesz TUTAJ: https://www.lovemyjob.pl/kursy-i-spotkania-indywidualne/#compass

A jeżeli wahasz się i nie jesteś pewna, czy moje wsparcie jest Ci w ogóle potrzebne, zapraszam na 30 minutowe bezpłatne, ekspresowe konsultacje. W trakcie takiej wirtualnej kawy sprawdzimy, na czym polega Twoja sprawa i czy jestem tą, która może Ci pomóc.

Jeden KLIK i umówisz się na wirtualną kawę ze mną jeszcze dziś: https://www.lovemyjob.pl/konsultacja/

Niezależnie o tego, czy skorzystasz z pomocy mojej czy innego coacha kariery, jeśli w Twojej głowie pojawiają się wątpliwości, masz dylematy zawodowe, z którymi nie możesz sobie poradzić, albo najzwyczajniej w świecie chcesz mieć odpicowane CV albo profesjonalny profil na LinkedIn, warto poszukać wsparcia. Teraz pomoc ekspertów z całej Polski jest na wyciągnięcie ręki, bo większość z nas pracuje online ?

Możesz sobie pomóc bez wychodzenia z domu. Choć do wychodzenia z domu bardzo zachęcam – ładuj baterie przed chłodniejszą częścią roku?

Uściski

Patrycja – Konsultantka kariery ?

Dodaj komentarz

0