Mentoring indywidualny czy coaching? A może to i to? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy coachingiem a mentoringiem, czy warto angażować się w inicjatywy mentorskie oraz które programy mentorskie uważam za ciekawe.
W tym roku zdecydowałam się zaangażować w program mentoringu i coachingu dla studentów Wyższej Szkoły Bankowej. To już drugi taki projekt, w którym występuję w roli mentorki. W ubiegłym roku pełniłam tę rolę w programie Wo-mentoring Future UP, organizowanym przez BNP Paribas.
Odmienne doświadczenia, bo mentee, z którymi miałam/mam zaszczyt współpracować są na różnych etapach rozwoju karier, co zdecydowanie odmiennie wpływa na ich potrzeby oraz cele.
Mentoring z punktu widzenia mentorki
Moim zdaniem największą wartością takich inicjatyw są ludzie – możliwość poznania nowych osób z innych branż i innych „światów” (studentów, pracowników różnych sektorów na różnym etapie rozwoju kariery). Mentoring to bliska współpraca z osobami, które chcą się rozwijać, pragną uporządkować konkretne procesy w swoim zawodowym życiu. To towarzyszenie im w osiąganiu założonych celów. To obecność i partnerstwo.
Networking jest w mojej opinii ogromnym plusem inicjatyw mentorskich. Możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów oraz energii – bezcenne.
Mentoring czy coaching – co wybrać?
Zarówno mentoring jak i coaching to procesy, które opierają się na partnerskich relacjach: mentor – mentee oraz coach – coachee.
Proces coachingowy polega w głównej mierze na zadawaniu pytań, bo coachee – zgodnie z założeniem – zna odpowiedź, ale potrzebuje wsparcia, żeby ją odkryć.
Z kolei mentor motywuje mentee do poszukiwania rozwiązań, ale może przy okazji dzielić się swoją wiedzą oraz zawodowym doświadczeniem. Mentoring to szczególny rodzaj wsparcia, który jest efektem długotrwałej relacji pomiędzy stronami zaangażowanymi w proces odkrywania i rozwijania potencjału podopiecznego. Jest to sposób wspomagania osób w osiąganiu celów (biznesowych, rozwojowych)
w oparciu o ich potencjał z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia mentora.
Mentoring może dotyczyć:
- rozwoju i wsparcia rozwoju kariery czy wyboru ścieżki kariery,
- podjęcia trudnej decyzji biznesowej lub personalnej,
- przygotowaniem strategii biznesowej czy biznesplanu,
- zarządzania czasem, energią lub emocjami.
Mentoring może być realizowany zarówno w ramach pojedynczych sesji ad hoc, jak i rozbudowanych procesów mentoringowych, obejmujących kilka lub kilkanaście spotkań.
Z kolei coaching jest procesem doskonalenia kompetencji w obszarze, który chce rozwijać osoba, korzystająca ze wsparcia coacha. Jednak w trakcie coachingu, coach nie dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym czy posiadanymi zasobami.
Nie ma przeciwskazań, żeby w tym samym czasie uczestniczyć w procesie coachingowym i jednocześnie posiadać mentora. Te dwa obszary współpracy – z coachem i mentorem – mogą się naprawdę dobrze uzupełniać.
Można też korzystać w porad doradcy/konsultanta kariery i być w procesie mentoringu. Nie zawsze konsultant posiada wiedzę np. z konkretnej branży. Mentor z kolei może być na stanowisku, na które aspiruje mentee i może jej/jemu towarzyszyć w rozwoju zawodowym, udzielając konkretnych wskazówek, które ułatwią dalszy rozwój w danej roli.
Mentoring – czego możesz oczekiwać po roli mentee?
Będąc w trakcie certyfikacji w programie Designing Your Life usłyszałam coś, co zostało ze mną i często powtarzam to swoim Klientkom/Klientom ➡️ rozwiązania naszych problemów znajdują się w głowach innych ludzi. I nie chodzi tu o gotowe recepty, ale inspiracje, impulsy, które popchną nas w nowym kierunku.
I to jest w mojej opinii największa zaleta programów mentorskich – pomysły oraz inspiracje płynące do nas od innych, bardziej doświadczonych osób (mentorów). Uważam, że warto korzystać z możliwości współpracy, której efektem może być ciekawa relacja (mentor – mentee), realizacja celów zawodowych oraz nasz własny rozwój.
Ciekawość innych ludzi, świata oraz otwartość na nowe rozwiązania pomogą w relacji z mentorem.
A mentor może nam podsunąć jakąś myśl, książkę, opowie o swoim doświadczeniu, podzieli się wiedzą
i w tym właśnie warto szukać elementów naszej układanki. W tym możemy odnaleźć rozwiązanie, odkryć nową drogę rozwoju. Decyzja zawsze jest po naszej stronie, ale mentor może być dla nas ogromnym wsparciem.
Mentoring – korzyści dla mentee:
- networking
- poznanie osób z pokrewnych branż – mentorów,
- zaprezentowanie i zweryfikowanie swoich pomysłów przed osobami, których nie znamy (można liczyć na szczery feedback),
- cenne informacje na temat ścieżki kariery w konkretnej branży,
- czerpanie z doświadczenia zawodowego mentorów,
- wykazanie inicjatywy i zaangażowania w działania firmowe (w przypadku wewnętrznych programów),
- możliwość zdobycia praktycznej wiedzy,
- inspirujące dyskusje na temat wyzwań zawodowych oraz doświadczeń,
- budowanie relacji Mentor-Mentee.
Subiektywne zestawienie programów mentorskich
Zestawienie rozpocznę od inicjatywy, w której wzięłam udział w roli mentee i od tamtego momentu jestem zagorzałą zwolenniczką mentoringu.
✔️GLOBAL MENTORING WALK
Global Mentoring Walk to niezwykły spacer w miłych okolicznościach przyrody (spacerowałam po warszawskich Łazienkach), w którym uczestniczą wcześniej dobrane pary mentorskie. W Polsce GMW organizowany już ponad 10 lat i obecnie odbywają się już w kilku polskich miastach (wcześniej była to tylko Warszawa).
Choć rekrutacja do tegorocznej edycji w stolicy już się zakończyła, to jest jeszcze szansa na spacer mentorski w następujących miastach:
- Wrocław – 22 kwietnia
- Kraków – 20 maja
- Sopot – 3 czerwca
Więcej informacji: vitalvoices.pl
✔️PROGRAM MENTORINGOWY FUNDACJI WOMEN IN LAW
W programie mogą uczestniczyć studentki prawa minimum czwartego roku studiów, absolwentki wydziałów prawa oraz aplikantki wszystkich aplikacji prawniczych do 30 roku życia. Głównym celem programu jest wspieranie karier młodych prawniczek.
Więcej informacji: womeninlaw.pl
✔️PROGRAM MENTORINGOWY BOSCH I FUNDACJI MAMO PRACUJ – MOTHER EMPOWER
Fundacja „Mamo pracuj” organizuje wiele ciekawych inicjatyw dla kobiet i program mentorski jest jedną z nich. Zawsze gorąco kibicuję dziewczynom z Fundacji oraz ich pomysłom, które celnie trafiają w potrzeby mam powracających na rynek pracy. Jak można przeczytać na stronie organizatorów, uczestniczki programu otrzymują wsparcie mentorskie oraz wiedzę, która umożliwi im sprawniejsze wkroczenie na rynek pracy oraz efektywne uczestnictwo w rekrutacjach. Niewątpliwą zaletę programu jest to, że odbywa się on głównie online.
Więcej informacji: mother-empower.mamopracuj.pl
✔️PROGRAMU MENTORINGOWY DARE IT
Jest to 3-miesięczny program skierowany do tych kobiet, które chcą wkroczyć do branży IT i to z nią wiążą swój zawodowy rozwój. Prowadzą go ekspertki z branży IT oraz HR. Niebawem ruszy nabór do szóstej edycji programu.
Więcej informacji: dareit.io
✔️PROGRAM MENTORINGOWY TOP WOMAN IN REAL ESTATE
Jest to program skierowany do kobiet pracujących w branży nieruchomości. Można wybrać jedną z trzech dostępnych ścieżek rozwoju, bo mentee mogą zostać zarówno osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym, jak i menedżerki z minimum 10-letnim stażem zawodowym. Tegoroczny nabór trwa.
Więcej informacji: topwoman.pl/mentoring
✔️PROGRAM MENTORINGOWY FUNDACJI LIDEREK BIZNESU
Program wspiera w świadomym kształtowaniu kariery zawodowej, rozwijaniu samoświadomości i doskonaleniu kompetencji przywódczych, biznesowych. Przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, a warunkiem jest min. 5-letnie doświadczenie zawodowe. Nabór do programu trwa do 31 marca. Udział w programie jest płatny.
Więcej informacji: fundacjaliderekbiznesu.pl
—-
Programy mentoringowe organizują często uczelnie, tak jak Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu czy Politechnika Warszawska. Wiele firm także rozwija wewnętrzne programy dla swoich pracowników, np. BNP Paribas czy Siemens.
Oczywiście programów mentorskich jest dużo więcej – wystarczy poszperać w Internecie. Uczestnictwo w niektórych jest płatne, a ceny są naprawdę różne.
Jak dotąd brałam udział w programach, w których żadna ze strona ani nie płaci, ani nie pobiera wynagrodzenia i takich bezpłatnych inicjatyw również jest sporo (chociażby wspomniany przeze mnie Global Mentoring Walk).
Programy mentorskie mogą się także różnić długością trwania, ilością przewidzianych spotkań czy ich formą (mentoring może być np. indywidualny lub grupowy, spotkania tylko offline, online lub w wersji hybrydowej).
Zgłaszając swoje uczestnictwo w roli mentee warto wiedzieć z jakim celem się przychodzi, czego oczekuje, jakiego wsparcia potrzebuje. To zdecydowanie pomoże zarówno przyszłemu mentorowi, jak i Tobie, moja droga przyszła mentee ?
Brałaś udział w programach mentorskich? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu – pomożesz w ten sposób tym, które jeszcze się wahają?
Źródła:
- Programy mentoringowe w Polsce. Raport 2021. EMCC Poland
- „Mentoring w praktyce polskich przedsiębiorstw”, wykonawca: Polskie Stowarzyszenie Mentoringu, grudzień 2013
- www.mentornow.pl