Testujesz się? Polecam – zwłaszcza teraz…

 • dlaczego warto robić testy
 • poznasz kilka najbardziej popularnych testów
 • znajdziesz bezpośrednie linki do formularzy
 • otrzymasz dostęp do testu „Czy lubisz swoją pracę?”, którego nie traktuj jak tarota od wróżbity Macieja, tylko z lekkim, a nawet mocniejszym przymrużeniem oka (no bo chyba dobrze wiesz, czy lubisz swoją pracę czy też nie, prawda?? )

Robisz testy? Nie, nie chodzi mi o covid czy alergię na kurz, ale o testy sprawdzające talenty, osobowości zawodowe oraz nasze predyspozycje.

Może pomyślisz, że to ściema. Albo stwierdzisz, że nie ma sensu ich robić, bo „jestem jaka jestem i już się nie zmienię”. Otóż nie do końca tak jest.

Po pierwsze, zabrzmi to może zaskakująco, ale nie zawsze wiemy, jakie jesteśmy. Czasami sporym kłopotem jest choćby nazwanie naszych umiejętności. Od swoich Klientek wielokrotnie słyszałam “ale ja przecież nie mam żadnych talentów” lub “w sumie to nie wiem, w czym jestem dobra”.

Po drugie, jak napisała Zyta Machnicka w artykule pt. „Zmień pracę”, który ukazał się w najnowszym magazynie „PRACA. Wysokie Obcasy”, rok 2022 będzie rokiem największych zmian zawodowych i roszad w firmach. Wiele osób po trudnym czasie lockdownu, w którym mieli okazję rozliczyć swoich pracodawców z obietnic i postawy w obliczu sytuacji kryzysowej, dojrzało do decyzji o zmianie zawodowej.

Rynek pracy okrzepł już nieco po zamrożeniu spowodowanym pandemią i zwolnieniem gospodarczym, dzięki czemu pojawia się naprawdę sporo ogłoszeń o pracę. Ponadto zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1158, nazywaną dyrektywą work-life balance, w przyszłym roku ma zacząć obowiązywać bardzo ważna zmiana, a mianowicie minimalny 2-miesięczny urlop rodzicielski dla ojców, który nie będzie podlegał przeniesieniu na drugiego rodzica. Celem tych zmian jest wyrównanie szans kobiet na rynku pracy oraz pomoc matkom w aktywizacji zawodowej.

Wydaje się więc, że 2022 zapoczątkuje odważne zmiany zawodowe oraz zmiany w życiu w ogóle u wielu Polek.

A powracając do głównego tematu, chciałabym podać jeszcze jeden argument – chyba najistotniejszy – dla którego naprawdę warto robić testy.

Po trzecie…

Richard N. Bolles, jeden ze znanych amerykańskich doradców zawodowych i autor książki „Jakiego koloru jest Twój spadochron?”, twierdził, że większość poszukujących, którym nie udało się znaleźć wymarzonej pracy, poniosła klęskę nie dlatego, że za mało wiedzieli o rynku pracy, ale dlatego, że za mało wiedzieli o sobie. No właśnie.

Jeśli nie potrafisz nazwać swoich atutów, nie zastanowiłaś się nad tym, co lubisz robić w pracy a czego robić nie znosisz, z kim dobrze Ci się pracuje i jakie wynagrodzenie będzie Cię satysfakcjonować, szukając nowego pracodawcy możesz trafić z deszczu pod rynnę. Skoro nie wiesz, czego oczekujesz, jakie są Twoje priorytety, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowe miejsce pracy nie spełni Twoich oczekiwań… bo sama ich nie znasz.

 • Wyniki testów to nie wyrocznia, a jedynie sugestia, jakimi cechami czy talentami możesz się wyróżniać. Każda z nas jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Testy nie powiedzą nam dokładnie jakie jesteśmy, pokażą tylko grupę osób, do której prawdopodobnie przynależymy. Dlatego nie warto opierać się na wynikach jednego testu. Wykonanie kilku pozwala uzyskać bardziej szeroki obraz nas samych.
 • Testy pomagają nam określić i zwerbalizować nasze talenty, preferencje czy cechy osobowościowe, a to bardzo ułatwia i tak trudny proces zmiany zawodowej.
 • Wykonywanie testów wzbogaca nas o nowe spostrzeżenia i refleksje na własny temat, co z kolei pomaga w rozwoju osobistym.
 • Znajomość swoich talentów na podstawie Gallupa, może pokazać przyszłemu pracodawcy, że zwracasz uwagę na swój rozwój zawodowy i jesteś świadoma swoich mocnych strona

Już pod koniec liceum zainteresowałam się tematem swojej przyszłej ścieżki kariery, co wiązało się z wyborem odpowiednich studiów. Pierwszy test, który wykonałam to był test określający typy osobowości zawodowych według Hollanda.

Test osobowości zawodowej Hollanda, czyli sprawdź jaki masz kod

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie 90 pytań, uzyskujemy kod, który w trzech literach przybliża nam preferencje, sposób pracy czy wartości, które są dla nas najważniejsze oraz prezentuje najbardziej pasujące dla konkretnego typu osobowości zawody.

Test Hollanda określa 6 typów osobowości: realisty, inicjatora, tradycjonalisty, badacza, artysty lub społecznika, przy czym każdy z nas prezentuje zazwyczaj mix 3 typów.

Test jest łatwo dostępny w Internecie.

Testowanie z przymrużeniem oka – Kwestionariusz MBTI

Potem były kolejne testy, w tym tzw. „16 personalities”, inaczej kwestionariusz MBTI, który wskazuje na preferencje w sposobie postrzegania świata i podejmowaniu decyzji. Powstał w oparciu o koncepcję dwóch kobiet – córki Isabel Briggs Myers i jej matki Katherine Cook Briggs, które z kolei rozwinęły typologię osobowości Carla Gustava Junga. Po rozwiązaniu testu online (zajmie Ci to ok. 15 minut), uzyskasz wynik w postaci 4-literowego kodu i dowiesz się, którą z 16 osobowości jesteś. Te 16 osobowości zostało podzielonych na 4 grupy:

 • analitycy
 • dyplomaci
 • strażnicy
 • odkrywcy

Ciekawe jest to, że każda z osobowości ma swoje odpowiedniki w świecie naukowców, postaci fikcyjnych oraz gwiazd wielkiego formatu, takich jak Leonardo DiCaprio czy Albert Einstein. Nie ma pewności, czy Angela Merkel robiła ten test…, ale może zainteresuje Cię, czy jesteś bardziej podobna do niej, czy masz może osobowość niczym boska Lady Gaga albo Hermiona (tak, tak jest nawet James Bond i Daniel Craig też ?…)

Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „16 personalities” i powinnaś trafić na stronę, na której będziesz mogła wykonać test i poznać swoje wyniki.

Test Clifton StrengthsFinder. Czy wiedziałaś, że czar (woo) i rozwaga (deliberative) to też talenty?

W końcu zdecydowałam się zrobić test Gallupa, czyli Clifton StrengthsFinder. Kupiłam test online, gdy byłam na zawodowym rozdrożu, przed totalną niewiadomą. Wiedziałam jedynie tyle, że to, co wtedy robiłam zawodowo, zupełnie nie było dla mnie, ale niestety nie wiedziałam, czego tak naprawdę szukam.

Nie chcę Cię rozczarować, ale na tamten moment wyniki testu niczego nie zmieniły. Wciąż nie wiedziałam, w którą stronę mam iść, ale utwierdziłam się chociaż w przekonaniu, że moja zawodowa frustracja nie jest bezpodstawna. Powróciłam do moich talentów po roku i zaczęłam je samodzielnie analizować. Dziś wiem, że były to dobrze zainwestowane pieniądze i mogę powiedzieć, że aktualnie rozwijam te talenty, których potencjał mam największy.

Test Gallupa mierzy obecność 34 neuronalnych wzorców, zwanych właśnie talentami. Spośród tych naturalnych  wzorców sposobu myślenia, odczuwania i działania, każdy z nas ma 5 dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe nasze życie. Mają one największy wpływ na nasze zachowanie oraz osiągnięcia (test wykonuje się zwyczajowo tylko raz w życiu).

Testy Clifton StrengthsFinder możesz z łatwością zakupić oraz od razu wykonać za pośrednictwem strony Clifton StrengthsFinder (koszt – lub inwestycja – to 19,99 USD za określenie 5 talentów). Pamiętaj, aby przed zrobieniem testu wybrać z dostępnych opcji język polski. Twój czas na udzielenie odpowiedzi jest ograniczony – lepiej więc nie tracić go na google translator?

—–

Testów i narzędzi do samobadania jest znacznie więcej. Każdy z nich skupia się na innym obszarze, diagnozują nasz styl myślenia i działania (tak jak FRIS), podpowiadają, czy bardziej nadajemy się do zawodów technicznych czy tych, bazujących na relacjach z ludźmi.

Warto podejść do tematu z otwartą głową, pamiętając, że mają one za zadanie Ci pomóc, a nie zaszufladkować, zamknąć w ciasnych ramach wyników. Zarówno pielęgniarka jak i prawnik mogą mieć identyczne talenty, ale każdy z nich będzie je wykorzystywał w inny sposób.

A na koniec zapraszam do krótkiego… testu oczywiście ?, o którym wspomniałam na początku artykułu.

Kliknij i sprawdź, czy czas już na zmianę: CZY LUBISZ SWOJĄ PRACĘ?

A jeśli potrzebujesz pomocy w zmianie zawodowej, chciałabyś zmienić pracę, ale nie wiesz od czego zacząć lub pragniesz rozpocząć zupełnie nowy rozdział w swojej karierze, napisz do mnie: kontakt@lovemyjob.pl

Powodzenia 🙂

PatrycjaTwoja konsultantka kariery

Dodaj komentarz

0